Segregacja śmieci: Co oznaczają poszczególne kolory worków na śmieci?

Obecnie istnieją różne kolory konwencjonalnych worków na odpady, w zależności od rodzaju odpadów. Dlatego głównym punktem recyklingu jest dokładne rozróżnienie kolorów. W tym artykule przedstawimy prawidłowy sposób oddzielania wszystkiego, co ma zostać poddane recyklingowi, według kolorów worków.

Zielone worki: butelki i szkło

Do tego worka powinny trafiać wszystkie szklane pojemniki lub butelki, niezależnie od tego, czy są to napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe, soki itp. Ponadto, w miarę możliwości, powinniśmy usuwać wszelkiego rodzaju materiały, takie jak korek, metal, nakrętki lub papier, które mogą znajdować się na pojemnikach lub butelkach.

Niebieski worki: papier i tektura

Do tego typu worków wrzucamy wszystkie rodzaje papieru i tektury, jakie można znaleźć, w tym pudełka i opakowania po żywności. Ponadto akceptowalne są również gazety, czasopisma, ulotki reklamowe, papier do pakowania itp. Pudełka kartonowe powinny być złożone w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca. W oryginalnej formie zajmowałyby dużo miejsca i byłyby trudne w transporcie. Worki na śmieci w różnych kolorach do potrzeb gospodarskich i firmowych znajdziesz na stronie: https://www.fol-eko.pl/.

Żółte worki: tworzywa sztuczne i metal

Plastik i puszki aluminiowe to elementy, które przyczyniają się do największego zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też, jeśli zgrupujemy je razem, przyczyniamy się do rozwiązania tego problemu.

Worki o tym kolorze są odpowiednia na odpady plastikowe i puszki, takie jak puszki po konserwach, napojach bezalkoholowych i piwie, a także plastikowe butelki, pojemniki na żywność itp. Dzięki recyclingowi, plastik i metal mogą być sortowane szybciej i łatwiej.

Worki brązowe: odpady organiczne

Pomarańczowe worki na śmieci służą głównie do recyklingu odpadów organicznych. Można do nich wrzucać wszystkie obierki z owoców, odpady warzywne i żywność organiczną wyrzucaną w domu lub biurze. Ponadto można wyrzucać olej z gospodarstw domowych, który zostanie ponownie wykorzystany do produkcji biodiesla.  Zużyty olej nie jest wlewany bezpośrednio do worka, ale musi być najpierw umieszczony w plastikowym pojemniku.

Worki czarne: inne odpady

Ten rodzaj worków na śmieci jest przeznaczony na tak zwane odpady mieszane, czyli takie, które nie nadają się do recyclingu w żadnym z powyższych worków. Ten kolor śmietników/ worków można często spotkać w obszarach miejskich, centrach handlowych, plażach i miejscach, w których przebywa wiele osób. Do środka mogą trafić: artykuły higieniczne, takie jak podpaski i pampersy, brudny papier, guma, popiół węgłowy, zabawki, opakowania po dezodorantach, porcelana, czy śmieci uliczne.