Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

Nasze codzienne życie jest dość mocno zabiegane i wymaga od nas dobrego zorganizowania. Tyczy się to zarówno sfery osobistej jak i zawodowej. To sprawia, że chętnie inwestujemy w różnego rodzaju gadżety i urządzenia, które mogą nam znacząco ułatwić rutynowe obowiązki, tym bardziej te domowe. Bo przecież mało kto z nas uwielbia stać przy desce do prasowania czy garnkach gotując już kolejną godzinę. Biorąc pod uwagę sprzęty AGD pomóc nam może płyta indukcyjna. Znacząco ułatwi nam przyrządzanie posiłków. Dlaczego warto ją wybrać? Sprawdźmy!


Jak działa płyta indukcyjna?


Rozwiązań tego typu mamy coraz więcej, dlatego też warto je poznać od podstaw. W przypadku tej opcji na próżno nam szukać standardowego elementu grzejnego jakim często jest grzałka czy palnik. Mamy tu do czynienia ze szklaną płytą pod którą znajdują się cewki indukcyjne. Odpowiedzialne są one za wytwarzanie pola magnetycznego, które nagrzewają naczynie. Należy pamiętać, że do tego typu płyty należy posiadać odpowiednie garnki, które w Polsce są łatwo dostępne.


Główne zalety? Czystość i bezpieczeństwo!


Bezsprzecznie największymi plusami tego sprzętu jest bezpieczeństwo i łatwość utrzymania czystości. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to jako ciekawostkę warto dodać, że podczas użytkowania płyty nagrzewa się jedynie naczynie i jego zawartość. Nie pojawia się tu żaden ogień, dzięki temu płyta indukcyjna jest w pełni bezpieczna – nie ma możliwości oparzenia się, a przypalone ścierki będą jedynie naszym złym wspomnieniem. Do przeszłości będziemy mogli także zaliczyć pojawianie się w naszej kuchni lepkiego brudu, który stał się już synonimem gazu. Przechodząc poniekąd do tematu czystości każdy użytkownik płyty indukcyjnej chwali sobie wręcz dziecinne proste czyszczenie. Z uwagi na fakt jej działania nawet jeśli coś nam wykipi to z pewnością się nie przypali. Poza tym wystarczy wilgotna ściereczka, by usunąć z niej jakikolwiek brud.


Oszczędnie i szybko.


Korzystanie z płyty indukcyjnej sprawia, że ciepło kumuluje się jedynie pod garnkiem. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze, gdyż wydajemy mniej pieniędzy za prąd. Wiele tego typu sprzętów jest o ponad 30% bardziej oszczędna niżeli płyty ceramiczne. Dodatkowo jesteśmy w stanie szybciej przyrządzić posiłek, który nie straci swoich cennych składników odżywczych.


Dodatkowe funkcje.


O ile w ciągu tygodnia ograniczamy się do gotowania szybkich posiłków to w weekendy mamy ochotę na prawdziwe kuchenne szaleństwa. To właśnie wtedy mogą się nam przydać dodatkowe funkcje, które oferują płyty indukcyjne. W zależności od modelu możemy liczyć na ciekawe propozycje. Jedną z nich jest np. możliwość gotowania w naczyniach o niestandardowych rozmiarach. Dzięki opcji łączenia pól będziemy mogli tworzyć smakołyki niezależnie od rozmiarów posiadanych przez nas naczyń.
Kolejną propozycją są gotowe programy, dzięki którym szybko możemy ustawić interesująca nas temperaturę, by przykładowo ugotować makaron. Prócz tego możemy ustawić czas gotowania – gdy się skończy, płyta indukcyjna wyłączy się i da nam o tym znać w formie dźwięku. Funkcje te sprawiają, że gotowanie staje się łatwe i szybsze niżeli wcześniej.


PODSUMOWANIE


Przeglądając sprzęty AGD trzeba przyznać, że płyty indukcyjne to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Posiadają wiele zalet, które są doceniane przez każdego konsumenta. Przede wszystkim są bezpieczne, praktyczne i oszczędne. Uwagę należy zwrócić również na ich wygląd – prosty i minimalistyczny. Wkomponuje się w każdą kuchnię i potrzeby domowników. Po zapoznaniu się z tymi informacjami nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości co do wyboru tego sprzętu.

1 thought on “Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

  1. Kwestia gustu, chociaż profesjonalni kucharze zawsze rekomendują palniki gazowe i takie też można zaobserwować w restauracjach.

Comments are closed.