Nowoczesne żelazko

Oczywiście parowe! Ma kompaktowy rozmiar, jest lekkie, poręczne i niedrogie. Sprawdź, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.


Najważniejszy parametr


Nowoczesne żelazka mają funkcję użycia pary wodnej. Żelazka tzw. suche, niewytwarzające pary, wychodzą z użycia.
Silny strumień pary sam w sobie wygładza tkaninę. Stopa żelazka nie musi dotykać materiału. Możesz prasować w pionie, czyli np. wygładzić wiszące zasłony lub ubranie na wieszaku.
Ciągły silny strumień gęstej pary umożliwia np. prasowanie ubrań tylko po jednej stronie lub kilku warstw materiału naraz (np. złożonej w kostkę pościeli). To wygoda!


DOBRA CENA


Dziś doskonałej klasy sprzęt możesz kupić już za 250-400 zł. Są oczywiście żelazka droższe, ale nie dajmy się zwariować. To tylko żelazko — nie samochód! Zobacz, jakie parametry są najistotniejsze.


REGULACJA TEMPERATURY


Może być tradycyjna (pokrętło z podziałem na różne tkaniny). Ale coraz częściej stosuje się inne rozwiązanie: temperatura ustawia się automatycznie (np. funkcja iCare w żelazkach Braun TexStyle). Bądź praktyczna. Sprawdź, czy żelazko ma funkcję automatycznego wyłączania. Uchroni to ubrania przed przypaleniem i pomoże ci oszczędzić energię.


STOPA ŻELAZKA


Powinna szybko się nagrzewa i zapewniać dobry poślizg (najlepszy mają stopy pokryte powłoką teflonową lub ceramiczną). Musi mieć wiele otworów na parę, które znajdują się na całej długości stopy (im więcej otworów, tym dokładniej nawilżysz materiał). Powinna być zwężana: ułatwi dotarcie do trudnych przestrzeni.


WYRZUT PARY


Wyrzut pary może być ciągły lub uderzeniowy. Żeby prasowanie było efektywne, żelazko musi mieć przede wszystkim wysoki poziom wytwarzania pary ciągłej. Ilość pary mierzona jest w gramach na minutę. Im gęstsza para, tym szybciej i głębiej wniknie w materiał. Strumień pary wynosi przeciętnie 20-50 g/min, a opcja dodatkowego wyrzutu pary wynosi między 110 a 230 g/ min. lm te wartości wyższe, tym łatwiej się prasuje.


POJEMNIK NA WODĘ


lm większy, tym rzadziej będziesz go uzupełniać. Zwykle mieści ok. 300 ml. Jeśli nie chcesz regularnie go czyścić. szukaj żelazka z funkcją Anti Calc (automatyczne usuwanie kamienia).

1 thought on “Nowoczesne żelazko

  1. Miałam problem z pogniecionymi ubraniami, nawet po prasowaniu. Nowoczesne żelazka rozwiązują ten problem.

Comments are closed.