Prawidłowe użytkowanie lodówki – praktyczne porady

Poprawne użytkowanie sprzętu AGD zapewnia jego długa i dobrą pracę. Podstawowe zasady użytkowania zawarte są zawsze w załączonej instrukcji obsługi. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady użytkowania lodówek. Przede wszystkim pamiętać należy, o dobrym wypoziomowaniu, za pomocą nóżek oraz zapewnieniu wentylacji.

W wentylacji lodówki chodzi o to, by była ona odsunięta od ściany minimum kilka centymetrów oraz o zapewnienie „oddychania” również bokom sprzętu. Jeżeli koniecznie chcemy zabudować sprzęt wolnostojący, jakim jest lodówka powinniśmy pamiętać o zapewnieniu wentylacji. Wentylacja to pierwsza i podstawowa kwestia, przy tym sprzęcie AGD. Kolejną ważną sprawą jest użytkowanie tego sprzętu w pomieszczeniu ocieplanym, zaleca się, by temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi lodówka wynosiła minimum 15 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może sprawić, że sprzęt przestanie chłodzić i zamrażać produkty. Warto również co kilka miesięcy rozmrażać lodówkę, nawet tą z systemem no frost.

Zadbać szczególnie należy także o kanał ściekowy znajdujący się na tylnej ścianie chłodziarki – musi być on utrzymywany w czystości, aby mógł być cały czas drożny. Chłodziarka i zamrażarka w lodówce mają także odmienne zastosowanie i warto pamiętać jaki produkt powinien trafić na jaką półkę, zazwyczaj w tym sprzęcie AGD producenci w sposób jasny oznaczają, jakie produkty układać w danej półce, czy szufladzie. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek związanych z przechowywanie produktów. Tajemnicą poliszynela jest również fakt, że istotne znaczenie ma także, to jak transportujemy lodówkę.

Najlepiej by lodówka była przywieziona i przyniesiona do mieszkania w pionie, stąd lepiej niż we własnym aucie zadbać o profesjonalny transport dużego sprzętu AGD. Ostatnią poradą, nie mniej ważna niż inne jest pamiętanie, by lodówki podczas rozmrażania niczym nie skrobać, gdyż może to spowodować wyciek gazu chłodniczego, a w efekcie nieszczelność, której nie da się usunąć. Prawidłowe użytkowanie lodówki, najlepiej zaczynać zawsze od dokładnego przeanalizowania załączonej instrukcji obsługi.