Dlaczego nie należy wyrzucać domowej dokumentacji?

W każdym domu bez problemu znajdziemy masę dokumentów, które zebrały się w nim od lat. Myślałeś kiedyś, żeby pozbyć się ich raz na zawsze? Jeśli tak, to działając, popełniłbyś straszny błąd. Każdy dokument jest potencjalnie ważny, a jedyne, czego możemy się pozbyć, to te umowy, które już od lat nie obowiązują albo te, które dotyczą osób zmarłych. Reszta bezwzględnie musi z Tobą zostać, nawet jeśli nie dotyczą Cię bezpośrednio.

Nigdy nie wiesz, kiedy przyda się dany dokument


Czy jesteś jedną z tych osób, które od razu wyrzucają paragony po zakupie? Pewnie trzymasz te, które dotyczą drogich sprzętów AGD, ale one też po kilku dniach się gubią. Każdy dokument, który dokumentuje jakieś zdarzenie gospodarcze, jest dla nas ważny i powinniśmy dokonać wszelkich starań, aby zatrzymać go przy sobie jak najdłużej. Bez paragonu nie zwrócisz wadliwego towaru i nie złożysz jego reklamacji, a bez umowy najmu nie będziesz w stanie stwierdzić, co tak naprawdę zostało w niej zawarte. Wszystkie dokumenty z rodzinnej teczki są Ci potrzebne, więc nie wyrzucaj ich, bo na pewno już się nie przydadzą.

Każda umowa jest dla nas ważna


Dokumenty przeważnie kojarzą nam się z czymś ważnym i jest tak nie bez powodu. Dokumenty przeważnie potwierdzają, że jakiś czas temu albo za jakiś czas zajdzie zdarzenie gospodarcze, które coś zmieni. To dość enigmatyczne wyjaśnienie, ale sprowadza się do tego, że każdy dokument mówi nam coś ważnego, co może nas potencjalnie dotyczyć, zwłaszcza jeśli jest w naszym posiadaniu. W każdej chwili może przyjść do nas ktoś, kto będzie chciał coś na podstawie zawartych przez nas umów wyegzekwować, a my nie będziemy mogli nawet określić, czy faktycznie z tą osobą je zawarliśmy.

Dobrze jest zostawić konkretne zapisy


Umowy i innego rodzaju dokumenty mówią nam wszystko o operacjach gospodarczych, które ostatnio przeprowadziliśmy. Zapisy w nich zawarte uściślają, ile co kosztowało albo w jakim terminie mamy płacić czynsz. Jeśli nie posiadamy takich dokumentów, to najpewniej nie będziemy w stanie sprawdzić, jeśli czegoś zapomnimy. Często wyrzucamy umowy, bo wydaje nam się, że skoro już się z nich wywiązaliśmy, to tylko zajmują nam miejsce. A tymczasem to w nich są zawarte najważniejsze informacje dotyczące przyszłej współpracy z naszym pracodawcą albo sposobu odebrania kaucji wyłożonej na mieszkanie.